close
رزرو آنلاین هتل
تور چین

آثار تاریخی

مشاهده تعرفه تبليغات و سفارش تبليغات مشاهده تعرفه تبليغات و سفارش تبليغات

آرشيو

درباره ما

جاهای دیدنی کلیبر
این سایت فعالیت خود را به موجب معرفی شهرستان زیبای کلیبر و خداآفرین ایجاد شده این سایت قبلا در سرور دیگری از (تیرماه 93 تا تا تیر 94) فعالت میکرده که در تاریخ 1394/5/8 به این سرور انتقال یافت امیدوارم از این سایت راضی باشید نویسنده: میلادمرادی
تاريخ : جمعه 16 مرداد 1394
چرا ارسباران برای توریست جالب است؟
تاريخ : دوشنبه 08 تیر 1394
منطقه ارسباران
تاريخ : دوشنبه 08 تیر 1394
معرفی شهر کلیبر
تاريخ : پنجشنبه 01 مهر 1395
زندگی عشایر به روایت تصویر
تاريخ : پنجشنبه 29 بهمن 1394
طبیعت کلیبر ( قسمت پنجم )
تاريخ : دوشنبه 12 بهمن 1394
حیات وحش بی نظیر ( قسمت دوم )
تاريخ : چهارشنبه 23 دی 1394
فراخوان کمک به زهرا
تاريخ : شنبه 19 دی 1394
تصاویری از کل و بز وحشی کلیبر
تاريخ : جمعه 04 دی 1394
برج خانباغی
تاريخ : چهارشنبه 04 آذر 1394
کانال تلگرام قره داغ یری

تبليغات

برج خانباغی

دسته: آثار تاریخی,دیگر آثار تاریخی, تاريخ ارسال: جمعه 04 دي 1394 ساعت: 11:29
برج خانباغی

اين ساختمان هشت ضلعي در نزديکي روستاي خان باغي و در کنار جاده کليبر به ساحل ارس قرار گرفته است و تا سال 1368 پابرجا بوده . ولي متاسفانه دزدان آثار باستاني اين برج را به کلي معدوم کرده اند . بناي برج به قرن هفتم يا هشتم منسوب مي گردد . ارتفاع برج 8 متر و عرض هر ضلع آن 7/1 متر بوده است

 • نويسنده:

عمارات آینالو

دسته: آثار تاریخی,دیگر آثار تاریخی, تاريخ ارسال: شنبه 17 مرداد 1394 ساعت: 9:41
عمارات آینالو

 

قبل از بازسازی

 

 

منطقه جنگلی آینالو که بسیار دیدنی است  در 55 کیلومتری کلیبر و در 15 کیلومتری عاشقلو مرکز بخش منجوان شهرستان خداآفرین قرار دارد. 

عمارات آینالو واقع در همین منطقه ،شهرستان خداآفرین یک ساختمان قدیمی است و قدمتی از دوران قاجار دارد صاحب آن فردی پولدار به نام طومانیاس بوده. در نزدیکی همین بنا یک محل برای پروش مارال قرار دارد که بسیار دیدنی است.

ساختمان آینالودر سال 1386 و 1387 طی دو فصل مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

 • نويسنده:

قلعه بابک

دسته: آثار تاریخی,قلعه ها, تاريخ ارسال: دوشنبه 05 مرداد 1394 ساعت: 10:1
قلعه بابک

 

قلعه بابک مهمترین اثر تاریخی و گردشگری کلیبر میباشد که بر بالای کوهی با ارتفاع 2600 متر ساخته شده این قلعه با اسامی محتلف شناخته شده مانند قلعه جمهور، قیز قالاسی، قلعه بذ، این قلعه در پنج کیلومتری جنوب غربی کلیبر واقع شده و قدمت آن به دوران ساسانی برمیگردد دو راه برای رسیدن به قلعه وجود دارد یکی این که از دره این قلعه رفت که حدود 2-3 ساعت راه پیاده است و یک راه دیگر که با اتوموبیل از جاده عشایری رفت و بعد از تمام شدن آن جاده حدود نیم ساعت راه پیاده تا رسیدن به قلعه است ( این راه نزدیک روستای شجاع آباد است و از آنجا  میتوان روستا را دید ). در کمپ قلعه درسی برای راحتی گردشگران امکانات بسیار است در نزدیکی قلعه نیز امکاناتی از جمله سرویس بهداشتی و آب آشامیدنی فراهم شده.

 • نويسنده:

برج فرخی کلیبر

دسته: آثار تاریخی,دیگر آثار تاریخی, تاريخ ارسال: جمعه 02 مرداد 1394 ساعت: 22:29
برج فرخی کلیبر

 

برج هشت ضلعی کلیبر شبیه برج شجاع الملک و دوزال و برج تخریب شده خانباغی  است و از آجر ساخته شده است و در مرکز شهر قرار دارد این برج بر تمام شهر کلیبر و راه های ورودی آن تسلط دارد ارتفاع برج 8 متر و عرض هر ضلع 2.2 متر میباشد بر روی سنگ نوشته آن تاریخ تعمیر آن 1111ه.قمری نوشته شده است که شخصی به نام محمد کاظم ابن بوداغ خلیفه قاسم انجام داده است عده ای آن را به ملکشاه سلجوقی نسبت میدهند به نظر میرسد این برج به عنوان دیدبانی برای امرای اعصار مختلف و بعنوان ستوال زرتشت ها مورد استفاده قرار گرفته است.

تصویر اول قبل از بازسازی و تصویر دوم و سوم از دور بعد از بازسازی.

 • نويسنده:

برج شجاع الملک

دسته: آثار تاریخی,دیگر آثار تاریخی, تاريخ ارسال: جمعه 02 مرداد 1394 ساعت: 22:0
برج شجاع الملک

 

برج شجاع الملک در همسایگی مسجد ولیعصر کلیبر در حیاط خانه شجاع الملک است که از دوران صفوی قدمت دارد و از پنج برج تاریخی مهم کلیبر است.
 

 • نويسنده:

علم لی بابا

دسته: آثار تاریخی,دیگر آثار تاریخی, تاريخ ارسال: سه شنبه 30 تير 1394 ساعت: 15:10
علم لی بابا

 

 

علم لی بابا زیارتگاهی در دامنه کوه دیوری شهرستان کلیبر است که از بنای آن چیز زیادی نمانده و تخریب شده است در اطراف این مکان درختان زیبا و قدیمی کاج است که در حال خشک شدن هستند.

 • نويسنده:

قلعه گونی

دسته: آثار تاریخی,قلعه ها, تاريخ ارسال: دوشنبه 29 تير 1394 ساعت: 11:37
قلعه گونی

 

این قلعه تاریخی در روستای مردانقم از بخش منجوان شهرستان خداآفرین مربوط به اواخر هزاره اول قبل از میلاد از میلاد تا دوره اسلامی ( قرون اولیه اسلام تا سده هشتم هجری قمری ) است.

 • نويسنده:

قلعه کلالق

دسته: آثار تاریخی,قلعه ها, تاريخ ارسال: یکشنبه 28 تير 1394 ساعت: 14:25
قلعه کلالق

 

این قلعه سنگی در پنج کیلومتری کلیبر، روستای کلالق در بالای کوه قلعه واقع شده آثار کمی از این قلعه به پا است علاوه بر تاریخی بودن این مکان طبیعت زیبایی نیز دارد علاوه بر این قلعه روستای کلالق آثار دیگری از جمله غار صادق علی واقع در کوه بویوه گونش، غار جن واقع در کوه های قزل قیه زیارتگاه پیر در داخل روستا، زیارتگاه حقبیر در این روستا قرار دارند.

 • نويسنده:

پل های خداآفرین

دسته: آثار تاریخی,دیگر آثار تاریخی, تاريخ ارسال: یکشنبه 28 تير 1394 ساعت: 13:2
پل های خداآفرین

 

پل های خداآفرین دو پل روی رودخانه ارس است که در شهرستان خداآفرین در چند کیلومتری روستای ساری جالو از توابع بخش منجوان قرار دارد این پل به نام های حسرت کورپوسو پل جلال الدین شاه نیز شناخته میشود این پل در میان سرزمین قره داغ و قره باغ واقع شده و فاصله هر پل با یک دیگر 100 متر است در نزدیکی این دو پل سد خداآفرین واقع شده که در عکس هم کاملا معلوم است طول یکی از پل ها 130 متر است و دیگری 200 متر است معماری و اجر های این پل آن را به سده 13 نسبت میدهد ( پل اول ) البته یک نویسنده دیگر ساخت پل اول را به سده هشتم نسبت داده. قدمت پل دوم از پل اول کمتر است تقریبا یک سوم پل قدیمی تر در سال 1828 پس از عهد نامه ترکمن چای از قسمت متصل به دو ساحل منفجر گردید این دو پل باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد و بازسازی گردد نه تنها این مکان باید تمام بنا ها تاریخی که در حال نابودیست بازسازی گردد.

 • نويسنده:

خانه شجاع الملک

دسته: آثار تاریخی,دیگر آثار تاریخی, تاريخ ارسال: شنبه 27 تير 1394 ساعت: 22:54
خانه شجاع الملک

 

خانه خان شجاع هم یکی از خانه های قدیمی است که در خیابان ساحل محله ولیعصر قرار دارد درست در همسایگی خانه رحیم خان است  ، این خانه بسیار به خاطر برجش ( برج شجاع الملک ) که در حیاطش دارد مشهور است به این خانه رسیدگی نمی شود رفته، رقته در حال تخریب شدن است به نظر من باید میراث فرهنگی قدمی در بازسازی آثار تاریخی شهرستان کلیبر بگذارد مکان هایی چون، پرجمود، علم لی بابا، خانه های خان رحیم و شجاع الملک و قره ملک بسیاری از اثار دیگر که از یاد ها نرود که چندین مکان در کلیبر به خاطر ویران شدن خیلی وقت ها است از یاد رفته اند که از جمله برج آغ پوش و بیلر خان اوی ( خانه بیلر خان ) و برج خان باغی  که که در اثر توجه نکردن ویران شدند و فقط خرابه های متعددی از برج آغ پوش در کنار منبع آب می ماند نه تنها میراث فرهنگی بلکه تمام مردم وظیفه دارند از آثار تاریخی حفاظت کنند.

برج شجاع الملک مربوط به دوران صفویه است.

 • نويسنده:

قلعه تاتار

دسته: آثار تاریخی,قلعه ها, تاريخ ارسال: شنبه 27 تير 1394 ساعت: 22:44
قلعه تاتار

 

این قلعه در روستای قره قوچ از بخش منجوان شهرستان خداآفرین مربوط به دوران پارتی _ اسلامی ( قرون میانی ) است.

 • نويسنده:

قلعه دارآغری

دسته: آثار تاریخی,قلعه ها, تاريخ ارسال: شنبه 27 تير 1394 ساعت: 22:26
قلعه دارآغری

 

این قلعه در روستای دارآغزی از بخش منجوان شهرستان خدا آفرین مربوط به قرون اولیه یعنی نیمه اول هزاره دوم قبل از میلاد و دوره اسلامی است.

 • نويسنده:

قلعه مردانقم

دسته: آثار تاریخی,قلعه ها, تاريخ ارسال: شنبه 27 تير 1394 ساعت: 17:10
قلعه مردانقم

 

این قلعه مربوط به نیمه دوم هزاره اول قبل از میلاد تا دوره اسلامی ( قرون اول تا هشتم هجری قمری میباشد ) و در روستای مردانقم در بخش منجوان خدا آفرین واقع است. این قلعه 120 متر طول و 35 متر عرض میباشد.

 • نويسنده:

قلعه اویری

دسته: آثار تاریخی,قلعه ها, تاريخ ارسال: شنبه 27 تير 1394 ساعت: 16:59
قلعه اویری

 

این قلعه با 30 متر طول و 19 متر عرض در بخش منجوان و در روستای اویری ( ابریق ) شهرستان خداآفرین واقع شده این قلعه قدمتی از دوران اسلامی دارد در حال آثار کمی از این قلعه باقی است.

 • نويسنده:

قلعه قاطر

دسته: آثار تاریخی,قلعه ها, تاريخ ارسال: شنبه 27 تير 1394 ساعت: 16:43
قلعه قاطر

 

این قلعه مربوط به دوران پارتی با 125 متر طول و 25 متر عرض میباشد این بنا در جنوب شرقی روستای روشن آباد و در بخش منجوان شرقی شهرستان خداآفرین قرار دارد.

 • نويسنده:

قلعه پیغام

دسته: آثار تاریخی,قلعه ها, تاريخ ارسال: پنجشنبه 25 تير 1394 ساعت: 10:52
قلعه پیغام

 

قلعه پیغام در 10 کیلومتری قسمت جنوب کلیبر در کوهی واقع در روستای پیغام  قرار دارد سه طرف این کوه پرتگاه است و رود کلیبر ( بویوه چای ) از پایین این کوه میگذرد از ساختمان های قلعه آثار کمی باقی مانده و اکثر آن تخریب شده باستان شناسان قدمت این قلعه را به دوران ساسانی نسبت داده اند این قلعه به راحتی  بر تمامی راه های ورود و خروج شهر کلیبر  تسلط دارد گردنه اله مجی در روبه روی این بنا است همانطور که از اسم این قلعه معلوم است وظیفه نگهبانی ورودی شهر باستانی بر یا همان کلیبر کنونی را داشته و همچنین اطلاع رسانی را داشته این قلعه هم اکنون در فهرست آثار ملی است

 • نويسنده:

برج هاس

دسته: آثار تاریخی,دیگر آثار تاریخی, تاريخ ارسال: پنجشنبه 25 تير 1394 ساعت: 10:47
برج هاس

 

برج هاس در روستایی به نام هاس یا آس که در 25 کیلومتری کلیبر قرار دارد واقع شده این برج قدمت تاریخی زیادی دارد و به گفته مردم بومی روستا قبلا دو طبقه بوده که تخریب شد این برج جزو آثار گمنام کلیبر  است و باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.

 • نويسنده:

قلعه آوارسین

دسته: آثار تاریخی,قلعه ها, تاريخ ارسال: یکشنبه 21 تير 1394 ساعت: 22:34
قلعه آوارسین

 

طرف شمالی قلعه آوارسین بسمت رود ارس و دیوار های باقی مانده

 

دیوار شکسته درب ورودی-به ضخامت 70 سانتی متر

 

قلعه آوارسین که در5کیلومتری خداآفرین و 11 کیلومتری کلیبر در نزدیکی روستای آوارسین قرار گرفته در گذشته کاربردی دفاعی داشته بر بالای کوهی قرار گرفته که دو طرف آن پرتگاه است در پایین کوه دهات قلعه کندی و سرخ کمران و در طرف شمال آن روستای آوارسین و شرق آن روستای صغین قرار گرفته نام دیگر این قلعه کیوان است این قلعه اثری از دوران ساسانی است و با قلعه بابک در ارتباط بوده الان این قلعه به شماره 22529 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

 

 • نويسنده:

قصر طومانیاس

دسته: آثار تاریخی,دیگر آثار تاریخی, تاريخ ارسال: چهارشنبه 17 تير 1394 ساعت: 16:47
قصر طومانیاس

 

 

 

 

روستای وینه مرکز دهستان منجوان  از شهرستان خداآفرین است که طبیعت بسیار زیبا و خاطره انگیز دارد. در ورودی ده بر بلندی کوهی که به رود ارس و قسمت قره باغ و راه اصلی کنار ارس تسلط دارد قصری دیده میشود قصر باشکوه  متعلق به ارمنی ثروتمندی به نام طومانیانس بوده که در دوران قاجار زندگی میکرده این ساختمان محل نگهداری غلات و احشام و همچنین محل زندگی . قصر کانتور در دو طبقه و از سنگهای تراشیده شده به شکل مربع ساخته شده است . تاریخ تاسیس آن در سر درب ورودی سال ۱۹۰۷ میلادی را نشان می دهد در هر ضلع این ساختمان یک برج دیدبانی نیز ساخته شده که بر زیبایی قصر اضافه میکند.

 

 • نويسنده:

پل شاه عباس (سنیخ کورپو)

دسته: آثار تاریخی,دیگر آثار تاریخی, تاريخ ارسال: چهارشنبه 17 تير 1394 ساعت: 12:42
پل شاه عباس (سنیخ کورپو)

 

 

پل شاه عباس قبل از بازسازی

 

 

پل شاه عباس یا همان سنیخ کورپو که به دست شجاع الممالک کلیبری ساخته شده  در روی رودخانه کلیبر ( بویوه چای ) از زمان صفویه ساخته شده تا به الان آخرین باز سازی آن در سال 1376 بوده تاریخ بازسازی آن در روی سنگی که کنار پل است نوشته شده قبل از بازسازی قسمتی از این پل کمی تخریب شده بود که در عکس هم معلوم است و بخاطر همین به این پل سینیخ کورپو ( پل شکسته ) میگویند این پل در نزدیکی  محله کفشان اوی ، کلیبر است.

البته در کلیبر یک پل دیگر به نام سینیخ کورپو که بر روی همین رودخانه است وجود دارد و از دوران صفوی قدمت دارد ولی فقط پایه های پل از آن دوره باقی مانده است قسمت های دیگر پل تخریب شده.

 • نويسنده:

مسجد امامزاده کلیبر

دسته: آثار تاریخی,دیگر آثار تاریخی, تاريخ ارسال: سه شنبه 16 تير 1394 ساعت: 23:49
مسجد امامزاده کلیبر

 

بنای امامزاده کلیبر (علیه السلام) در شهرستان کلیبر خیابان ساحلی و بالاتر از چشمه پیر ودیر قرار دارد. این امامزاده از مشهورترین بقاع کلیبر است این مسجد  متعلق به دوره ایلخانی است. ابعاد تقریبی مسجد و بقعه 20×20 متر بوده و با استفاده از ملاط، آجر، چوب و آهن ساخته شده است،قبر اصلی این امامزاده در زیز زمین آن قرار دارد این مسجد مکتبخانه ای نیز دارد و الان با شماره 26196 در فهرست آثار ملی است.

 • نويسنده:

امامزاده شاه قاسم

دسته: آثار تاریخی,دیگر آثار تاریخی, تاريخ ارسال: سه شنبه 16 تير 1394 ساعت: 11:2
امامزاده شاه قاسم

 

 

امازاده شاه قاسم مرقد مطهر برادر امام رضا (ع) است که در روستای پیره لر شهرستان کلیبر قرار دارد بعد از تشريف فرمائي حضرت علي بن موسي الرضا (علیه السلام) به خراسان جمعي از خاندان آن حضرت به شوق ديدار آن بزرگوار و امام همام و عظيم الشأن عازم ايران شدند، ولي مأموران مأمون، خليفه عباسي با تعقيب و دستگيري اين عزيزان آنها را شهيد كردند و از جمله آنان شاه قاسم (علیه السلام) بود كه در اين منطقه شهيد شده و در خاك آرميده است.


آقاي حسين دوستي در روزنامه وزين مهد آزادي در مورد معرفي آرامگاه امامزاده حضرت قاسم بن موسي الكاظم (علیه السلام) مي نويسد: «يكي از اعضاي خاندان امام رضا (علیه السلام) امامزاده قاسم برادر حضرت امام رضا (علیه السلام) است كه به خاطر ديدار برادر، پاي در ركاب كرد و بدنبال برادر به ايران آمده است ليكن بعد از شهادت حضرت امام رضا (علیه السلام) مأموران دستگاه بني عباس در جستجوي علويان رضوي تجهيز مي شوند و جستجوي خانه به خانه شروع مي شود. حضرت قاسم (علیه السلام) در جایی ناشناس، خود را به كوههاي قره داغ واقع در ارسباران مي رساند. منطقه كوهستاني ارسباران در استان آذربايجان شرقي به استناد وجود بقاع متبركه يكي از پناهگاي سادات علوي بوده است. بدين ترتيب حضرت قاسم بن موسي الكاظم (علیه السلام) روستا به روستا طي مسير كرده و به روستاي «ارتي كندي» از روستاهاي تابعه شهرستان كليبر مي رسد و در خانه مردي بنام حاجي قره مهمان مي شود. «حاجي قره» از شيعيان بود كه شيعه بودن خود را مخفي نگه مي داشت امام از آنجائيكه مدام خبرهايي از مهاجرت سادات علوي مي شنيد خود را هميشه براي پذيرايي از خاندان پيامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) آماده نگه مي داشت و لذا براي اينكه بداند كداميك از مهمانهايي كه به خانه او مي رسند از اهل بيت پيامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) مي باشند، اتاقي تميز و آماده ولي قفل كرده، مهيا كرده بود كه هرگاه مهمان او از يكي امامزادگان باشد قفل اتاق به قدرت امامت بخودي خود باز خواهد شد؛ لذا وقتي موقع تشريف فرمايي حضرت امامزاده قاسم بن موسي الكاظم (علیه السلام) قفل اتاق بخودي خود باز مي شود، «حاجي قره» با شادماني دست و صورت امامزاده را مي بوسد و با او عهد مي بندد كه تا پاي جان از امامزاده دفاع كند و هميشه در خدمتش بكوشد. بعد از مدتي مأموران حكومتي از حضور امامزاده مطلع شده و جهت دستگيري ايشان وارد روستا مي شوند، در درگيري چند روزه اي كه بين مأمورين بني عباس و خانواده «حاجي قره» انجام مي گيرد امامزاده به شهادت مي رسد و حاجي قره پيكر مطهر امامزاده را به روستاي «پيرلر» در 50 كيلومتري شهرستان كليبر مي برد و در بالاي تپه اي دفن مي كند».

 • نويسنده:

کاروانسرای شاه عباس کلیبر

دسته: آثار تاریخی,دیگر آثار تاریخی, تاريخ ارسال: جمعه 12 تير 1394 ساعت: 11:45
کاروانسرای شاه عباس کلیبر

 

این کاروانسرا مکانی برای استراحت رهگذران بود این بنا از سه سالن تشکیل شده بود که یکی از آن تخریب شده الان دو سالن آن در حال بازسازی است این کاروانسرا جزو 999 بنایی است که به دستور شاه عباس برای راحتی مسافران ساخته بودند در زمان ساخت این کاروانسرا آجر های آن را از آجر پزی که نزدیک آن است تهیه میکردند.

 • نويسنده:

امام زاده قره ملک

دسته: آثار تاریخی,دیگر آثار تاریخی, تاريخ ارسال: پنجشنبه 11 تير 1394 ساعت: 22:5
امام زاده قره ملک

 

 

 

 

حیاط امامزاده

امامزاده قره ملک یکی از گمنام ترین مساجد و زیارتگاه کلیبر است این مسجد وقتی خشکسالی میشد همه را به خود جذب میکرد با آش پختن نذر دادن، دعا کردن از خدا باران میخواستند و خداوند خواسته آن ها را رد نمیکرد ولی الان این مسجد از یادها رفته فقط در عاشورا و تاسوعا یک بار باز و بسته میشود تا سال بعد...

این بنا در نزدیکی مسجد جامع کلیبر است.

 • نويسنده:

قلعه آغویه

دسته: آثار تاریخی,قلعه ها, تاريخ ارسال: پنجشنبه 11 تير 1394 ساعت: 15:49
قلعه آغویه

 

قلعه آغویه یا اغی واقع در منطقه میشه پاره کلیبر در کنار روستای آغویه بر بالای تپه ای به نام اغی قرار دارد این قلعه مانند قلعه پیغام وظیفه اطلاع رسانی داشته و در غرب قلعه بابک میباشد فاصله چندانی با هم ندارند.

برای دیدن بقیه تصاویر به ادامه مطلب بروید...

 • نويسنده:
ادامه مطلب

مسجد جامع کلیبر

دسته: آثار تاریخی,دیگر آثار تاریخی, تاريخ ارسال: سه شنبه 09 تير 1394 ساعت: 11:2
مسجد جامع کلیبر

 

برای خواندن جزییات به ادامه مطلب رجوع کنید...

 • نويسنده:
ادامه مطلب
ما در شبکه هاي اجتماعي :

سيستم تبادل لينک


تبادل لینک هوشمند : برای تبادل لینک ابتدا مارا با عنوان معرفی جاهای دیدنی کلیبر وآدرس http://garadaghyeri.rzb.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

عنوان :
آدرس :
کد : کد امنیتیبارگزاری مجدد

ورود کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

» رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
سفارش تبليغ متني قسمتي درباره وب سايت شما www.Yourweb.ir
سفارش تبليغ متني قسمتي درباره وب سايت شما www.Yourweb.ir
سفارش تبليغ متني قسمتي درباره وب سايت شما www.Yourweb.ir
سفارش تبليغ متني قسمتي درباره وب سايت شما www.Yourweb.ir